Polecamy

Reklama
Reklama
Strona główna
Reklama
Miasto zapowiada kontrolowanie firm PDF Drukuj Email
Autor: Michał Sitarek   

Na firmy zajmujące się zbiórką odpadów komunalnych w Sieradzu, miejski Program Gospodarki Odpadami nakłada obowiązek wywożenia śmieci do stacji przeładunkowej przy ul. Dzigorzewskiej. Po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej, tam również mają być wywożone odpady. Tajemnicą poliszynela jest to, że nie wszystkie firmy jednak się z tego wywiązują. Magistrat zapowiada więc kontrole.

 

Stacja przy ul. Dzigorzewskiej jest  częścią Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w Prażuchach Nowych pod Kaliszem. Na firmy zajmujące się zbiórką odpadów komunalnych obowiązek wywozu do niej śmieci nakłada Program Gospodarki Odpadami w Sieradzu oraz przyjęta na ostatniej sesji uchwała w sprawie szczegółowego sposobu świadczenia usług dotyczących odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania w zamian za pobraną od mieszkańców opłatę (to w związku z wchodzącym od lipca 2013 r. nowym porządkiem w zagospodarowaniu odpadów).
Tajemnicą poliszynela jest, że  nie wszystkie firmy, które odbierają odpady od mieszkańców Sieradza wożą je na stację przy ul. Dzigorzewskiej. - Decyzję na odbiór odpadów komunalnych posiada 12 firm - są to decyzje (tzw. stare decyzje), których ważność kończyć się będzie z końcem roku – wyjaśnił nam Tomasz Łukomski, kierownik referatu ekologii i ochrony środowiska UM w Sieradzu.
Najbardziej na rynku liczą się: Przedsiębiorstwo Komunalne z Sieradza, Alba Ekoserwis z Radzionkowa, ASA Eko Polska z Zabrza, Veolia (oddział w Tomaszowie Mazowieckim) i Remondis (główna siedziba w Warszawie) oraz Eko Region z Bełchatowa. Jak dowiedzieliśmy się w Związku Komunalnym „Czyste Miasto. Czysta Gmina”, pod który podlega stacja w Sieradzu, śmieci nie wozi do niej wcale Eko-Region a okazjonalnie robi to firma ASA. Ta jednak zapewnia, że wywiązuje się ze swoich obowiązków rzetelnie. - My oczywiście wywiązujemy się z tego nakazu i wywozimy odpady komunalne na stację przeładunkową przy ul. Dzigorzewskiej - wyjaśnia Wojciech Żelechowski, dyrektor oddziału A.S.A. w Zduńskiej Woli.  
Eko Region informuje natomiast, że „spółka postępuje zgodnie z wydanym zezwoleniem na odbiór odpadów komunalnych z terenu miasta Sieradza”. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta w Sieradzu, Eko Region nie wozi odpadów do stacji w Sieradzu, bo w 2004 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, wydało dziesięcioletnią zgodę na to, by spółka ta mogła wozić odpady na swoje składowisko (podobne zgody, jak Eko Region mają jeszcze firmy Alba oraz Professional).
Urząd Miasta zapowiada, że wnikliwiej będzie przyglądał się firmom. – Będziemy sprawdzać, kto wozi, a kto nie na podstawie wykazu umów na odbiór odpadów zawartych pomiędzy wytwarzającymi odpady a firmami transportującymi do stacji przeładunkowej oraz na podstawie danych ze stacji przeładunkowej – wyjaśnia Tomasz Łukomski.
Co będzie grozić firmom, które nie wywiązują się z tego obowiązku? Z informacji uzyskanych w magistracie wynika, że ten będzie mógł nałożyć mandat w wysokości od 500 do 2 tys. zł. Ostatecznie też firma będzie mogła zostać wykreślona z rejestru, co w praktyce oznaczać będzie brak możliwości odbioru odpadów komunalnych w Sieradzu.


 

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Podaj swoje dane:
Komentarz: