Polecamy

Reklama
Reklama

W serwisie

Wspólnie ocalą od zapomnienia

Wolontariusze ze Zduńskiej Woli i nie tylko włączają się w działania mające na celu zmianę wizerunku cmentarza żydowskiego przy ul. Kaczej.

Więcej …
 
Szkoły wiedzą już kogo będą uczyć

Znane są już wyniki naboru uczniów do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Okazuje się, że najpopularniejszą szkołą, wybieraną przez absolwentów gimnazjum jest Zespół Szkół Elektronicznych.

Więcej …
 
Kwiatowa sobota w Karsznicach

Fiołki, hortensje, borówki amerykańskie i wiele innych rodzajów kwiatów i roślin dominowało w sobotę w Karsznicach. Wszystko za sprawą Święta Kwiatów.

Więcej …
 
Plan na finał rewitalizacji

Platforma widokowa, teatr plenerowy, most widmo, kładki dla pieszych i rowerzystów, odtworzenie fosy, adaptacja bunkrów na cele kulturalne, remont kolejnych uliczek oraz budowa nowej fontanny – to tylko część prac związanych z ostatnim etapem rewitalizacji sieradzkiej strarówki. W sierpniu powinniśmy się dowiedzieć, kto będzie wykonawcą tej inwestycji.

Więcej …
 
Kowalski pozna pensje Nowaka?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które skupia ok. 700 tys. członków, przygotowuje projekt ustawy, która wprowadziłaby w Polsce jawność zarobków. Z wywieszonych w firmach list płac można byłoby się zatem dowiedzieć ile zarabiają współpracownicy.

Więcej …
 
Stróże prawa na ratunek

Centra krwiodawstwa w całej Polsce biją na alarm. Brakuje krwi, bez której nie da się uratować życia wielu ludzi. Dlatego tak cenne jest, gdy na jej oddanie zdecyduje się jak najwięcej osób.

Więcej …
 
Reklama
Świat Młodych PDF Drukuj Email
Autor: Tomasz Oszczęda   

Festiwal młodych dziennikarzy

Za nami IV Festiwal Gazetek Szkolnych. Przez kilka godzin sieradzki Teatr Miejski gościł młodych dziennikarzy z kilkunastu placówek edukacyjnych regionu sieradzkiego, którzy, wraz z opiekunami, na co dzień tworzą szkolną prasę.

Wrzesień nie jest dobrym okresem dla gazetek w szkołach. Ludzie, którzy je tworzą, są w dużej części uczniami najstarszych klas i wraz z końcem roku szkolnego zmieniają placówki, przez co na początku września opiekunowie muszą od nowa kompletować składy redakcyjne. Mimo to na festiwalu piszące dzieci i młodzież stawili się licznie, być może widząc w pobycie na tej imprezie okazję to skorzystania z doświadczeń innych.
Festiwal polega na przedstawieniu swojej gazetki za pomocą krótkiej prezentacji o dowolnej formie. Organizator, czyli Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, przewidział dla każdej z nich 10 minut. Na scenie Teatru Miejskiego odgrywano więc scenki, skecze i śpiewano piosenki. Wszystko to podlegało ocenie jury pod przewodnictwem Jerzego Kaszuby z SCK, w składzie: Violetta Florkiewicz, Ewa Ruszkowska i Dorota Wiśniewska z WODN.
Swój skromny udział w festiwalu mieliśmy również i my. W listopadzie, a więc za miesiąc, minie rok od czasu, gdy na naszych łamach ukazało się pierwsze wydanie „Świata Młodych”. Swego rodzaju podsumowaniem była wystawa, jaką przygotowaliśmy właśnie w dniu festiwalu. Złożyło się na nią kilkadziesiąt stron ŚM, zaprezentowanych w holu sieradzkiego teatru. Uczestnicy imprezy mogli rozpoznać na wystawie swoje teksty, które wcześniej dostarczyli do naszej redakcji.
Młodzieżowe dziennikarstwo jest bardzo specyficzną odmianą tego fachu. – Gazetki szkolne są i zawsze były niedocenionym obszarem wolności w naszym kraju. Tak było w okresie międzywojennym, tak jest i teraz. Na większą skalę nikt się tym tematem nie zajmuje, tymczasem to właśnie w gazetkach i w tekstach, które są w nich publikowane, przejawia się całkowita wolność słowa młodych ludzi – powiedział Mirosław Pisarkiewicz, główny organizator festiwalu.
A jak to widzą sami zainteresowani – ludzie, którzy znajdują się u progu dziennikarskiej drogi? Okazuje się, że problemy, z jakimi już zdążyli się zetknąć, dotyczą również „dorosłych” redakcji. – Dla mnie najtrudniejsze jest znalezienie dobrego, interesującego tematu. Czasem chciałoby się napisać coś poważniejszego, ale opiekunka nie pozwala, bo nasi czytelnicy nie są jeszcze dorosłymi ludźmi i temat musi być dostosowany do niewyrobionego jeszcze gustu – mówi Emilia Czyżak z gazetki „Pr(z)ymusik”, ukazującej się w Publicznym Gimnazjum Gminy Sieradz. Wyszukanie tematu do dopiero początek pracy i... kłopotów. Kolejna sprawa to bowiem dogadanie się z innymi członkami redakcji. – Bywa, że trudno nam się między sobą porozumieć, a kością niezgody jest sposób ujęcia tematu. Ja go widzę tak, koleżanki inaczej i spór gotowy – dodaje Wiktoria Wierzbowska, również z „Pr(z)ymusika”. Trzecia z zapytanych koleżanek z PGGS, Adriana Suwała, zauważyła słusznie, że od tematu zależy również to, czy tekst będzie interesujący. – Kiedy się pisze na temat, którym dziennikarz się interesuje, stworzy się ciekawy tekst – konkluduje.
Młodzież rozumie, że artykuły powinny docierać do jak najszerszego grona odbiorców, a żeby ten cel osiągnąć – muszą być napisane językiem umożliwiającym jak najlepszy ich odbiór. – Trzeba pisać w sposób adekwatny do ludzi, do których chce się dotrzeć – mówi Michał Ostrzeniewski z gazetki „Portret”, wychodzącej w zduńskowolskim Liceum Plastycznym. – Dziennikarz powinien pisać przede wszystkim prosto – dodaje koleżanka Michała ze szkoły – Maja Grau. Trudno odmówić racji temu stwierdzeniu, choć ci, którzy kiedykolwiek pisali do gazety wiedzą, że proste pisanie wcale takie proste nie jest.
W porównaniu z poprzednimi festiwalami w tym roku było nieco mniej uczestników. – Ograniczyliśmy ich liczbę do 12 i jest to optimum, ponieważ festiwal nie może trwać za długo. Uczestnicy, którzy przyjeżdżają spoza naszego powiatu, muszą jeszcze zdążyć wrócić do domów. Dlatego uznaliśmy, że godzina 14 jest tu nieprzekraczalną granicą – mówi Mirosław Pisarkiewicz. Redakcje miały więc na prezentacje łącznie cztery godziny. W tym czasie przez scenę przewinęły się grupy z gazetek: „Promyczek” z Publicznego Przedszkola Nr 4 w Zduńskiej Woli, „Czwórka” ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wieluniu, „Nowinka” z SP w Raczkowie (gmina Warta), „Szkolny Kalejdoskop” z SP w Niemysłowie (gm. Pęczniew), „Szok” z SP w Burzeninie, „Mikrus” z Publicznego Gimnazjum w Konopnicy (pow. Wieluński), „Nasza Strefa”
z Gimnazjum Nr 1 w Zduńskiej Woli, „No Name” z Gimnazjum Nr 3 w Sieradzu, „Uśmieszek” z Gimnazjum Nr 6 w Zduńskiej Woli, „Portret” ze zduńskowolskiego „Plastyka” oraz „Z Dołu” z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Dwunastą była gazetka gimnazjalna „Bez Komentarza” z Rząśni, która mimo zapowiedzi ze strony szkoły, nie pojawiła się w Sieradzu.
Jury najwyżej oceniło prezentację uczniów SP w Burzeninie, którzy zdobyli pierwszą nagrodę. Drugie miejsce zajęły „Czwórka” i „Nasza Strefa”, zaś trzecie – „Uśmieszek”. Wyróżnienia przypadły „Nowince”, „No Name” i „Portretowi”.
Podczas festiwalu namawialiśmy młodych dziennikarzy, by spróbowali napisać coś o tej imprezie. Obiecali spełnić tę prośbę i jak tylko teksty do nas dotrą, opublikujemy je w ŚM. A tymczasem proponujemy obejrzenie kilku zdjęć z festiwalu.

 

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Podaj swoje dane:
Komentarz: