Polecamy

Reklama
Reklama

kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
27 Stycznia 2015
Imieniny obchodzą
Angelika, Ilona, Jan Chryzostom, Julian,
Przybysław

Do końca roku zostało 339 dni.
Zodiak: Wodnik
Reklama
Amerykanie w Łasku PDF Drukuj Email
Autor: Michał Sitarek   
poniedziałek, 12 listopada 2012 17:21

Na razie jest ich kilkunastu, ale będą momenty, że w 18-tysięcznym Łasku, będzie ich nawet 250. Mowa o amerykańskich pilotach i technikach.

 

Czołowi polscy politycy i eksperci od spraw międzynarodowych nie kryją zadowolenia. – To zwieńczenie wysiłków polskich rządów – przyznają zgodnie.  pierwszy stacjonarny pododdział amerykański w Polsce liczy 10 żołnierzy.  Aviation Detachment, bo tak nazywa się amerykańska grupa, pomoże przy organizacji polsko-amerykańskich cyklicznych ćwiczeń lotniczych. Amerykański maksymalnie 250-osobowy pododdział rotacyjny będzie u nas w kraju co kwartał stacjonując kolejno w Łasku, Krzesinach i Powidzu. Celem powstania pododdziału jest wzajemna wymiana doświadczeń i wzmocnienie obronności państw członkowskich NATO.
Amerykańskie myśliwce F-16, a z nimi znacznie większa grupa żołnierzy z USA, przylecą do Łasku tuż po nowym roku.  Av-Det to coś w rodzaju wysuniętej placówki 52. grupy operacyjnej sił powietrznych USA stacjonujących w Europie. - Jego obecność w bazie w Łasku to z pewnością sprawa prestiżowa. I dla nas, i dla miasta, choć to tylko 10 żołnierzy. Podczas początków naszej obecności na pokładzie F-16 pomagali nam się szkolić instruktorzy amerykańscy, a teraz oprócz pilotów i instruktorów przybędą amerykańskie samoloty, także będziemy mieć możliwość wspólnych ćwiczeń z naszymi sojusznikami z NATO - mówi kpt. Marek Kwiatek, oficer prasowy 32. bazy w Łasku.
Zadowolone z obecności Amerykanów są też władze lokalne. - Zabiegając o różnego rodzaju środki zewnętrzne zawsze staram się używać tego argumentu, że przecież w Łasku będą Amerykanie. Trzeba dbać o to, żeby Polska jak najlepiej w oczach Amerykanów się prezentowała, zatem trzeba nasze inwestycje wspierać – mówi Gabriel Szkudlarek, burmistrz Łasku o korzyściach, które może mieć miasto z obecności żołnierzy amerykańskich.
Uroczystości powitania Amerykanów odbyła się w miniony piątek. Brali w niej udział m.in. Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej i Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.


 

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Podaj swoje dane:
Komentarz: